Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Patron istedi: Dava bayram sonrası

->

-> 382

Manisa Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği katliamın önceki gün görülen davasında tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilirken, duruşma maden sahibi Can Gürkan’ın “isteği üzerine” bayramdan sonraya 19 Haziran’a ertelendi.

Esasa ilişkin ilk beyanını sunmak için söz alan maden sahibi Can Gürkan, her türlü önlemi almak için çaba sarf ettiği savunmasında bulunarak, finansal nedenlerle reddettiği tek bir talep olmadığını iddia etti. Gürkan’ın beyanları sırasında madenci yakınları “O zaman kim öldürdü bu kadar insanları” tepkisinde bulundu. Madenci yakınlarının tepkisi üzerine salonda gergin dakikalar yaşanırken, mahkeme başkanının uyarısı üzerine bazı madenci yakınları salon dışına çıkarıldı. Savunmasına devam eden Gürkan, 4 yıldır “Olası kasıtla” yargılandığını ve şimdi yargılamanın “Bilinçli taksir” olarak değişmesine vurgu yaparak tahliyesini talep etti.

Madenciler kusurluymuş

Gürkan’ın avukatı Kadir Çetin ise maden ocağında U3 bölümünde bulunan madencilerin kapıyı açmaları durumunda facianın önüne geçilebileceğini savunurken, yaşamını yitirenlerin kusurlu olduğu savunmasında bulundu. Savunmaların ardından mahkeme duruşmaya pazarlıklar sonucu gün verirken, Gürkan’ın “Bayramdan sonra olsun başkanım sözleri üzerine duruşma tarihini Ramazan Bayramı tatilinin hemen ardından 19 Haziran’a erteledi.

MANİSA / MA