Bizi takip edin

Rojava

SESSİZLİĞE ÖFKE; BARBARLIĞI DURDURUN

->

-> 686

Efrîn’de etnik temizlik ve demografik yapıyı değiştirme planını uygulamaya geçiren TSK ve ÖSO’nun işgali Avrupa’nın başkenti Brüksel’de onbinler tarafından protesto edildi. Halklar, NATO, AB, ABD, BM ve uluslararası güçlerin sessizliğini ve işgali lanetledi

Efrîn’e dönük TSK ve ÖSO’nun işgal saldırıları yağma ve demografik yapıyla oynama boyutuna varırken başta BM, ABD, AB ve NATO olmak üzere uluslararası güçler ve kurumlar, Ankara’yı sessizlikleri ile onaylıyor. Rusya ise suç ortağı durumunda. Avrupa’da yaşayan Kürtler ve dostları, dün Avrupa’nın başkenti Brüksel’de onbinlerin katıldığı Efrîn mitingi düzenledi. Birçok koldan yapılan mitingde NATO ve BM binalarına yürüyen onbinler, “Soykırıma ortak olma, derhal harekete geç” dedi.

Halklar yürüyor

Türkiye’nin Kürtleri ve demokratik güçleri bastırmak, sınır boyunca DAİŞ’in kurduğu devletin yeni bir türevi olan El Kaide devleti kurmak, böylece Kürtsüz bir sınır hattına sahip olmak ve içeride tek adam rejimini tahkim etmek için başlattığı Efrîn saldırısı, etnik temizlik boyutuna varmış durumda. Yüzbinlerce Efrîn yerlisi ağır bombardıman ve katliam nedeniyle yurtlarını terk edip Şehba’ya sığınırken, TSK ve ona bağlı ÖSO grupları Efrîn merkeze girerek kenti talan etmişti. Şimdi de kente Doğu Guta ve İdlib’ten getirilen çetelerin yerleştirilmeye başlandığı belirtiliyor. Başta BM, ABD, AB ve NATO olmak üzere uluslalarası güçler ve kurumlar ise Ankara’yı sessizlikleri ile onaylıyor. Rusya ABD ile hesaplaşma adı altında Ankara’yı sahaya sürerken, geçici ve sahte işgal zaferleriyle kendine bağımlı kılmış durumda. Ankara ise Kürt düşmanlığı için Rusya’nın izniyle girdiği Suriye’de kazanda kaynayan ama farkında olmayan kurbağa gibi… Kazan kaynamaya devam ederken AKP-MHP, “fetih” naraları atıyor.

Her yerde Efrîn için eylem

Türk devletinin işgaline tepki gösteren Kürdistan ve dostlarının Efrîn’e destek eylemleri Avrupa çapında kesintisiz devam ediyor. Almanya’da Stuttgart Efrîn’i Sahiplenme Platformu tarafından başlatılan çadır nöbeti eylemi devam ediyor. Eyeleme Alman sol partileri ve halkı da destek verdi. Hannover şehrinde de yüzlerce Kürt, Türk devletinin işgalini protesto etmek ve Efrîn’le dayanışmak amacıyla akşam saatlerinde bir eylem düzenledi. Avusturya’nın başkenti Viyana’da Türk devletinin Efrîn işgaline karşı Birleşmiş Milletler (BM) merkezi önünde çadır eylemi yapıldı. Viyana Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde bir araya gelen Kürdistanlılar, BM Binası önünde çadır kurdu. Efrîn’de katledilen Kürt çocuklarının fotoğraflarının taşındığı eylemde “Yaşasın enternasyonal dayanışma” ve “Yaşasın Efrîn”, “Yaşasın YPG/YPJ” sloganları atıldı.

BRÜKSEL/ANF